Porządna lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały sprzęt godziwej jakości posłuży nam przez wiele lat, zatem przed zakupem lornetki warto poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, rozmiar obiektywu a także odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, iż lornetki to nic innego, jak zespolone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje szereg parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zauważyć. Trzeba jednak mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia oraz jasności obrazu. W najwyższym stopniu optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w ciągu obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji powinno się zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz osprzęt. Nieznacznie innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te dedykowane do użytku wieczorową porą i nocą. Jeżeli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, wobec tego mniejsze modele w zupełności wystarczą do oglądania przyrody. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni postawić na duże lornetki, które zbierać będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na dodatkowym statywie, co sporo uprości użytkowanie.

Cena ma znaczenie

Dobry osprzęt bywa kosztowny, jednak jego znaczna cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać kilka tygodni z zakupem i zgromadzić więcej pieniędzy na mocną lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupić kolejne modele kiepskiej jakości.