Na co zwrócić uwagę – kupno lunety?

Wiele osób lubiących oglądanie dzikiej przyrody waży nabycie solidnego osprzętu, jaki znacznie to zadanie ułatwi. Dobór lunety może jednak sprawić wiele trudów – jakimi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?

Istotne jest – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednak pamiętać, że znaczące powiększenie łączy się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało komfortowe w trakcie wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz wpływa w podobny sposób wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Warto także zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na krańcach jest równie dobra jak w środku.

Przydatne dodatki

W specjalistycznych sklepach z reguły znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, bądź aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na typ ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni zastanowić się nad zakupem dodatkowej wodoodpornej obudowy, która skutecznie uratuje sprzęt przed zniszczeniem. Przed zakupem należy zastanowić się też, czy chcemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym bądź kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do obserwacji zwierząt, stosownym wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zapewni jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.